since 1921

LYŽAŘSKÁ BOTA “NA MÍRU”


Proces výroby

Lyžařská bota dodaná z malé továrny Strolz je „polotovarem“, který se musí upravit a přizpůsobit noze každého zákazníka. Aby vše proběhlo tak, jak má a dosáhli jsme precizního výsledku, musí proběhnout ideálně dvě návštěvy ze strany zákazníka. Během první se provedou veškerá potřebná měření nohou a vybere se nejvhodnější model. Skelet se potom kontroluje oproti naměřeným údajům a v případě potřeby se upravuje jeho tvar. Při druhé návštěvě je již bota předpřipravena a probíhá finální tvarování vložky a vnitřní botičky. Po finálním vytvarování se musí nechat boty „vytvrdnout“ minimálně dalších 10-12 hodin, než jsou připravené na lyžování. Posledním krokem vedoucím k 100% výsledku je finální nastavení přezek po prvním lyžování.

Před první návštěvou je vhodné se předem informovat, kdy bude na prodejně přítomný proškolený „Strolz asistent“. Při první návštěvě asistent provádí otisk chodidla, měření potřebných parametrů, doporučení ohledně požadovaného modelu, velikosti, vnitřní botičky, vnitřní stélky skeletu, doladění na požadovanou tvrdost (flexi) a výběr délky přezek. Další porovnání naměřených parametrů s vybraným skeletem již provádí Strolz asistent bez přítomnosti zákazníka. V případě nutnosti se provádí úprava dřevěného kopyta do parametrů dle požadavků každé nohy. Následně se nahřívá skelet horkovzdušným fénem a nechává se tvarovat dle kopyta do úplného vychladnutí. Navíc se v případě nutnosti mění délky přezek a nastavuje se požadovaná tvrdost (flexe).

Při druhé návštěvě se začíná tvarováním lyžařské vložky (stélky) typu snow od značky Sidas dle nohou každého zákazníka, ve výjimečných případech je možné vložku úplně vynechat. Vytvarovanou vložku usazujeme do nevypěněné vnitřní botičky a přichází první nazutí botičky a skeletu. Provede se kontrola nutnosti nastavení cantingu. Následně opět boty vyzujeme a připravíme nohy na tvarování (pěnění) vnitřní botičky. Každá noha zákazníka se připraví ošetřením problémových míst na noze, která jsou zásadní pro správné prokrvení a inervaci celé nohy až do prstů. Zároveň se řeší prevence proti vzniku otlaků na palcové a malíkové hraně chodidla, u kotníků a Achillovy šlachy. Pokračujeme usazením nohy a nastavením skeletu lyžařské boty pro dobré vypěnění vnitřní botičky. Nyní je třeba srovnat lyžařský postoj na speciálním podstavci, určeného pro správné vypěnění vnitřní botičky. Promícháme dvousložkovou pěnu, kterou aplikujeme do připravených hadiček a dochází k „pěnění“ vnitřní botičky, které trvá zhruba 10-12 minut. Tato část procesu výroby je trochu nepříjemná a bolestivá. Následuje vyzutí lyžařské boty, vyndání vnitřní botičky, odstranění pěnících hadiček, očištění, finální úprava a kontrola provedení celé boty před předáním zákazníkovi. Poslední krok nastavení přezek po prvním lyžování, si zákazník udělá již sám. Po absolvování celého procesu před sebou máte lyžování, při kterém Vás vaše boty už nebudou omezovat.